Alexa és Georgiana

Alexa és Georgiana a Flori Sauvage megálmodói, egy romantikus, álmodozó és kissé rebellis ízvilágú brandet hívtak életre.
Öröm volt fenntartható virágkötészetről, helyileg termesztett szezonális virágokról és a különleges eseményekre készített virágköltemények koncepciórajzának új megközelítési módjairól beszélgetni velük.
ÍGY SZÜLETETT A FLORI SAUVAGE
A lányok Liliana Masgras virágkötészeti tanfolyamán ismerkedtek meg, és mivel első pillanattól zökkenésmentesen egymásra hangolódtak, néhány hónappal később újra találkoztak. Egy kávé mellett elbeszélgetve, megint hangot adtak a fenntartható virágkötészet irát érzett szenvedélyüknek.
Georgiana: A tanfolyamon, amelyen találkoztunk Alexaval, elsajátítottam azokat az alapvető szakismereteket amelyek megadták a kellő önbizalmat ahhoz hogy elinduljak a kreativitás útján, melyet ösztönösen éreztem magaménak. Alexavál első pillanattól jól talált a szó, kiegészítettük egymást. Mindketten egy fenntarthatósági modellre épített válallkozást szerettünk volna.
Alexa: Mindkettőnket azok az egyesült államokbeli virágkötők inspiráltak, akik fenntartható technikákat alkalmaztak, ugyanolyan típusú dizájnelemek vonzottak, és bár egyedül nem lett volna bátorságunk hozzá, egymást támogatva, úgy döntöttünk, hogy közösen létrehozzuk a Flori Savuage – t. Azóta építgetjük a vállalkozásunkat téglánként.
A FENNTARTHATÓSÁG FELE VEZETŐ ÚT

Eszter: Tehát a vállalkozás a fenntarthatóság jegyében született, a hulladékok minimalizásásával. Már az elején gondoltatok arra is hogy helyi termelőkkel kollaboráljatok?
Georgiana: Nem mondhatom hogy elejétől fogva így volt. Amit a tanfolyamon tanultunk, azok klasszikus praktikák voltak és habár szerettünk volna alternatív megoldásokat alkalmazni, olyanokat amilyeneket a külföldi virágkötőknél láttunk, nem volt bátorságunk váltani. Amikor dolgozni kellett az ismert eszköztárunkhoz nyúltunk mert arról tudtuk hogy kipróbált és működik. Csak miután tapasztalatot nyertünk és eléggé megbítzunk a saját képességeinkben, mertünk változtatni és fenntartható praktikákkal elkésziteni a nagyobb méretű virágdíszeket és szerkezeteket.
Alexa: Amikor nincs tapasztalatod nem mersz a kliens zsebén kísérletezni. Felelősséget vállaltál és megígértél egy bizonyos minőséget. Az első esküvőkre szivacsba tűzött virág díszeket készítettünk, mert nem mertünk mást ajánlani. Nem volt meg a bizonyosság abban hogy másként is sikerülne ugyanazt a szintet hozni. Az első lépés volt a legnehezebb, felvállalni hogy szivacs nélkül is lehet. A következő lépések már természetesebben, maguktól adódtak. Feltettük maguknak a kérdést, mi az amit tehetünk még? Úgy döntöttünk nem használunk semmilyen csomagolást, műanyagot, utána nézünk hogyan lehetne helyi virágtermesztőkkel dolgozni. Kezdtünk a szezonaltásról tanulni. Három év tapasztalat után el tudom magyarázni az ügyfélnek miért nem lehet szellőrózsa a csokrába augusztusban és miért frissebb és árbarátabb a szezonális virág. Ugyanakkor azt is meg tudom ígérni neki, hogy a végeredmény szép lesz, ha megbízik bennünk.

Eszter: A változástól való vonakodás és a klasszikusnak vélt szépségtől valamint a standard minőségtől való eltérés elutasítása éppúgy megvan a virágkötőkben mint a kliensekben. Hogyan kezelitek ezt a kitapintható félelmet a piacon?
Alexa: Miután sikerült elsajátítani bizonyos ismereteket és készségeket, az ügyfelekhez való viszonyulásunk is megváltozott. Önazonosan tudjuk vállalni a nézeteinket, elmagyarázzuk, hogy mi így dolgozunk és így is el tudjuk érni hogy a végeredmény megfeleljen az elvárásaiknak. Az értékek amiket képviselünk tükröződnek a munkánkban és a hozzáállásunkban is. Ez a hitelesség biztosítja az ügyfelet is arról, hogy minden az igényei szerint fog zajlani.
A VÁLTOZÁSRA NYITOTT ÜGYFÉL
Eszter: Ki a Flori Sauvage vásárlója? Esküvőkre, rendezvényekre szakosodtatok, vagy van más értékesítési stratégia típusok is?
Georgiana: Nincs fizikális virágboltunk, rendezvényműhelyként működünk. Ezen belül két irányra fókuszálunk: privát rendezvényekre (esküvők, keresztelők) és céges eseményekre (műhelyek, virág ajándékok).
Alexa: Vannak például kampányaink az ünnepekre is, amelyek keretén beül hangot adhatunk a fenntarthatóság történeténetének is. Ilyen volt a karácsonyi koszorús kampány is, ahol a jövedelem egy részét adományként ajánlottuk fel egy fenntarthatóságot fejlesztő szervezetnek. Így készítettünk valami szépet a megrendelőknek, de jót is cselekedtünk.
Georgiana: Gyakran keresnek meg minket külföldről haza érkező menyasszonyok, nemcsak a virágdíszek esztétikája miatt, hanem azért is mert megy környezetbarát, fenntartható megoldást nyújtunk.
Alexa: Ők azok aki a legnagyobb nyitottságot tanúsítják az innovatív megoldásokkal szemben és leginkább kedvelik a különleges helyszíneket is.



Eszter: Az esküvői virágdíszek készítésekor nagyon sok részletre figyelni kell, fáradságos munka, és nagy a nyomás, hogy az eredmény egyedi és különleges legyen. Mi késztette arra, hogy ezt a tevékenységi területet válasszátok?
Alexa: A virágaink által egy élményt akartunk nyújtani. Mindketten rajongunk a művészetért, hatással van ránk a festészet, az építészet, szeretünk teret formálni, hangulatot teremteni. Azok a menyasszonyok akik megkeresnek minket egy életérzést szeretnék átadni a vendégeiknek. Különlegeset szeretnének alkotni egy életükben egyedi eseményéhez. A nyílt és átlátható kommunikáció elengedhetetlen ahhoz, hogy a menyasszony érezze mindenről tájékoztatva van és tudja hogy ura a helyzetnek.
Georgiana: Együttműködéseink során azt vettük észre, hogy tipológiájuktól függetlenül a menyasszonyoknak ugyanazok az alapvető szükségleteik: irányítani akarják a folyamatot, és tudni akarják hogyan néznek majd ki a virágok az esküvőjük napján. Virágkötőként az a feladatunk, hogy olyan szaktanácsadást biztosítsunk nekik amely lépésről lépésre megismerteti velük a folyamatot, hogy a megértés révén önbizalmat nyerjenek.



Alexandra: Igen, tulajdonképpen ezt szeretnénk nekik kommunikálni, hogy partnerek vagyunk, és együtt alkotunk valamit. Nem csak a virágokat szállítjuk, hanem belemegyünk a koncepció részleteibe, megnézzük, hogyan játszanak össze az elemek, az abrosztól kezdve, a poharakon és evőeszközökön keresztül. Együttműködési folyamatot akarunk az általános harmónia érdekében.
Eszter: Ez a művészet iránti szeretet a mühelyetek weboldalán lévő képeken is megmutatkozik, amelyek maguk is holland csendéleteknek tűnnek. Ki a fotó felelős?
Georgiana: Általában Alexa az aki a termékekről és csokrokról képet készít. A rendezvényeken pedig igyekszünk olyan fotósokkal dolgozni akik munkája összhangban van alkotásainkkal.

A HELYI VIRÁGOK: A CSOKOR DÍSZE
Eszter: Csodálatos virágos alkotásaitokban sok törékeny és nehezen importálható virág található, mint például a törökkonty, a borzaskata, az izlandi mák vagy a dália. Gondolm ezeket hazai termelőktől szerzitek be.
Georgiana: Összebarátkoztunk egy helyi termelővel, Oana-val a Localinda-tól, az Instagramon. Scabiosára volt szükségünk egy rendezvényre, és mivel nagyon sok kellemetlen élményem volt az import virágokkal – ahol gyakran egy csomagból alig sikerült három szálat felhasználnunk, mire hozzánk kerültek– megkérdeztem, tud-e segíteni. Az ilyen együttműködések ideálisak. A helyi virágok frissek és gyakran kiváló minőségűek, és egyúttal segítjük a helyi termelőt is vállalkozása fejlesztésében.
Alexa: A helyi termelőkhöz vezető utunk a lisianthus-szal kezdődött, melyet sokkal szebbnek találtunk, mint a hollandiából importált társát, és nyilván az ára is kedvezőbb volt. Úgy döntöttünk, hogy a holland lisianthust többé nem használjuk, csak a hazait, ha szezonban lesz. Aztán természetes gördülékenységgel jöttek a következő lépések. Igyekeztünk megtudni mi az amit helyi termelőktől szerezhetünk be és lassan- lassan bővült a kör: dáliát, rózsát, törökkontyot is vásárolunk hazait. A folyamat olykor viszont nehézkes és gyakran bizonytalan. Sok keresgéléssel, beszélgetéssel, sok szervezői munkával jár. Ezért is örvendünk annyira amikor olyan emberekkel ismerkedünk meg mint Oana (Localinda), mert benne egy stabil és komoly, együttműködésre nyitott beszállítóra találtunk, akiben megbízunk.
Georgiana: A vele való együttműködésből megértettük, hogy másképp kell dolgozni. Már nem arról beszélünk, hogy egy bizonyos virágból hány szál kell, hanem elmondjuk neki milyen színvilága kell legyen az általunk elkészített virágdíszeknek és mikor van az esemény időpontja, ő pedig elmondja, mi virágzik akkor, képet küld róla.