
Emőke egy négygyermekes családanya, képzése szerint programozó, de szívesen cseréli fel a billentyűzetet és az iroda széket, kapára meg gumicsizmára. Három éve termeszt virágot és gyógyíthatatlanul megfertőződött. Méhész férje támogatásával tervez, dolgozik és értékesít. Ha az anyagi kérdés és a bizonytalanság nem lenne központi téma akár karriert is váltana.
Eszter: Kezdjük rögtön az elején. Hogyan váltál a virágok szerelmesévé?
Emőke: Nekem nem volt régebbről kötődésem a virágokhoz. Kovid ideje alatt, amikor minden megállt, nem volt élet, akkor éreztem azt az ürességet ami miatt elkezdtem kutatni. A férjemmel mindketten vállalkozó szelleműek vagyunk, tulipán fesztivál létesítéséről álmodoztunk. Talán akkor kezdtem el virágok után keresgélni és akkor bukkantam rá Floret-re, ahonnan aztán nem lehetett csak úgy továbblépni.
Ott bolyongtam a weboldalán hat hónapon keresztül, amíg eldöntöttem hogy én is fogok valamit termeszteni.



A férjem támogatott, hogy hobbi szinten persze, ha szeretem, tegyem. De most már látja, hogy ez nem csak hobbi szinten működik és most már ő lelkesebb, sokszor én fogom vissza.
Eszter: Floret sokunk számára jelentette a kezdeti inspirációt, az első találkozást a virágok világával. Ki az aki rajta kivűl még lelkesit, kitől tanulsz?
Emőke: Inkább külföldi oldalakat követek, mert ott találok a kérdéseimre választ. Lisa Mason Ziegler és a Three Acre Farm blog bejegyzéseit olvasom. Vloggokból is sokat lehet tanulni.
Eszter: A virágoknak meglepően kevés helyre van szüksége. Te mekkora felületen gazdálkodsz?
Emőke: Három áron kezdtük, ami bőven sok volt gyomlálás szempotjából. Most már kétszeresére növeltük a felületet és takaró fólia borítja sok helyen a talajt, ez sok munkát sporol meg. De van ami nem szereti a fóliát vagy amit nem sikerült elég mélyre beülteti a folia miatt.




Harmadik éve próbálkozunk különböző megoldásokkal, kisebb- nagyobb sikerrel.
Tavaly kezdtünk el először értékesíteni. Anyósom a piacra vitte a virágokat, a férjem virágboltokba.
Eszter: Mennyire alkalmas a piac a virágaid értékesítésére?
Emőke: Nyáron, amikor sok a virág és nem minden kel el a virágboltokban, olyankor piacra visszük. A piacon viszont nem lehet megfelelő áron értékesíteni.
Eszter: Fő foglalkozásod-e a virágtermesztés vagy egy hobbi amely mellékkeresetté vált, és hogyan látod a jövőt ilyen szempontból?
Emőke: Számomra ez most egy nehéz kérdés. Gyereknevelésen vagyok decemberig. Éppen akkor nőtte ki magát ez a hobbi olyan szintre, hogy lehetne belőle vállalkozás is, amikor nekem kicsit több szabad időm lett. De ha újra napi nyolc órát fogok dolgozni és közben a gyerekeket is gondozni kell, valószínű hogy segítségre lesz szükség. Egyelőre folytatjuk ezerrel, mintha mi sem változik, de közben tudjuk hogy ez nem így lesz.
A tavaszt az őszi vetésekkel próbálom valamennyire tehermentesiteni. Jövőtöl pedig segitségre lesz szükség.
Eszter: A családot és a munkát sokszor nehéz összehangolni, de mégis ez a kulcsa minden sikeres családi vállalkozásnak. Mesélj a családodról, a gyerekekről.
Emőke: Ötödikes a legnagyobb és másfél éves a legkisebb fiunk, négy fiú gyerekünk van. A férjem talán a legnagyobb szurkolóm, aki a munkából is bőven kiveszi a részét. Nem csak terjeszti és kiszállítja a virágokat, hanem a virág szedést és együtt bonyolítjuk le.



A virágok nagy részét kolozsvári boltokban értékesítjük. Értékelik a helyileg termelt virágokat. A visszajelzések szerint a hollandiából érkezett virág sápadtabb mint a helyi. Ezen felül a virágbolt tulajdonosok arra panaszkodnak hogy nagyon megnőtt a holland börzéről érkező virágok ára, a helyi termék ilyen szempontból is előnyt jelentenek.
Eszter: Van-e kritérium rendszer a virágok megvásárlásakor, melynek eleget kell tennetek? Mi befolyásolja az értékesítési árat?
Emőke: A legtöbb virágbolt tulajdonos minimum 60-80 cm szárhosszat igényel. De van olyan virágunk, mint például a tátika, amelyik csak a 30 cm éri el. A virágkötők szerint ezt már dobozokban sem tudják felhasználni. Nagyon sok óriás csokor készül, amihez kell a 80 cm. Rövidebb szárú virágokat többen termesztenek, annak nem lehet megkéri az árát.
Eszter: Végső soron a minőség különböztet meg a konkurensek többségétől.
Emőke: Figyelni kell a trendeket is, főleg színek terén. Tavasszal a sárga és a pasztell a menő, nyáron pedig ugyancsak a pasztell de a magenta meg a barbi színek is keresettek voltak idén. A pasztell, az mindig nyerő. Ősszel a sötétebb színek kelnek el, nyáron senkinek sem kell a sötét bordó dália.



Eszter: Számoltad-e meg hogy hány féle virágot termesztesz?
Emőke: Most írtam össze jövőre, fajta szerint 25 féle van a listán, de ha a színskálát nézzük, akkor kb 100 kőlömbözö virágunk van.
Eszter: Magról termesztesz leginkább?
Emőke: Tavasszal vannak gumósaink is, de a legtöbb virágunk magról van. Évelőkben még nem gondolkodunk. Nekünk az volt a fontos, hogy olyat termesszünk ami nincs a piacon és úgy láttuk hogy például bazsarózsa van. A férjem térképezte fel a piacot és folyamatosan lelkesített hogy folytassam a termelést.
Eszter: Sokat számít a támogatás.

Emőke: Én nem mentem volna tovább a ludasi piacnál. Termesztettem volna ezt- azt, de nem léptem volna, ha nincs támogatás.
Eszter: Tehát a férjed az aki elkezdett a kolozsvári piac ajtaján kopogtatni?
Emőke: Előbb a ludasi virágboltokban próbálkozott. Én meg megpróbáltam lebeszélni, hogy kerti virágot biztosan nem vesznek. De ő ragaszkodott hozzá hogy megpróbálja. Ludason egy virágboltot talált aki nyitott volt rá és folyamatosan kérte a virágot, így tavaly augusztusban kolozsváron is próbálkozott. Jelenleg tiz-tizenkét bolttal vagyunk kapcsolatban, a férjem az ügyintéző. Úgy látom a kérés folyamatosan nő.
Eszter: Ha hosszú távon gondolkodtok biztosan felmerült a kérdés, hogy mit jelentene számotokra a fejlődés?
Emőke: Van az a lépcsőfok amit meg kellene lépni a fejlődéshez, de elég meredek és sok kihívással jár. Most erre készülünk, ha én újra dolgozni fogok, de ez még a jövő titka. Egyelőre valószínű szezonmunkásokra lesz szükség, amitől én nagyon félek, mert ha valaki nem jól végzi a munkáját nagy kárt tud tenni. De a férjem lelkes, úgy hogy én is bízok benne hogy ki fog alakulni.

Tömör záró gondolatok
Egy támogató társ kimeríthetetlen erőforrás.
A virágok könnyen belopják magukat a lelkünk legmélyére. Elfelejteni őket, lemondani rólunk nem lehet.
Akiben egyszer felébredt a kertész, annak már örökre összefonódott a lelkével a természet szeretete.
Találjunk egymásra
Ha ez a beszélgetés felkeltette az érdeklődésed és többet szeretnél megtudni Emőkéről és a virágairól, itt találod:
Termesztési Zona: Ludas, Maros Megye
Telefonszám: +40748 156 651
Facebook: ElBee Flower Ludus