
Magyar Adrienn, az Adri táncoló virágai megálmodója, lakótelepen nőtt fel, ahol nem volt lehetőség virágoskert ültetésére. Sok szép gyerekkori emléket őrzött viszont a nagymamája dáliáiról, clematisairól, baba- és labdarózsáiról. Régi álma volt, hogy majd egyszer neki is lesznek saját termesztésű zöldségei, virágai. Hét éve sikerült kertes házba költöznie és azonnal, nagy lendülettel bele is vágott dédelgetett terve megvalósításába.
Adri: Úgy képzeltem bio zöldségeket termesztek majd az egész családnak, de végül nem ez volt az én utam. A mulcsolt bio- ágyásokban jól megtelepedtek a csigák és megették majd az összes zöldséget. Ha mégis termett valamiből sok, mi nem ettünk meg annyit, kárba ment vagy elajándékoztam. Lassan elfogadtam, hogy zöldségekkel nem érdemes foglalkoznom. Közben évről évre egyre több virág lett, mert ezeket legalább lehetett nézni, gyönyörködni bennük.
Mint minden kezdő, minden virágmagból vettem egy-egy tasakkal, nagy boltokból, amit éppen találtam. Először kiszórtam a magokat a kertbe és csodálkoztam hogy nem lett semmi belőlük. Na akkor kezdett el érdekelni, hogy hogy is van ez a palántázás, mert gondoltam valószínű nem a szabad földbe kellene csak úgy kiszórni. Ugyanakkor azt is tudni akartam milyen virágmagot kell ahhoz elszórni, hogy legyen a vázámban vágott virág. Miközben keresgéltem arra jöttem rá, hogy a létező hazai információk szerint a gerberák, rózsák és szegfűk a vágott virágok, és ebben ki is merült a témában íródott magyar irodalom.
Az amerikai virágfarmerek viszont nagyon bőkezűen osztották az információt. Elkezdtem videókat nézegetni, megtaláltam Lisa Mason Zieglert, aki nagyon promotálja a föld kockázót, meg a Floret Flower Farm-ot. Az Instagramon mindenkit bejelöltem aki virágfarm hashtaggel posztolt, minden blogra feliratkoztam. Minden új felfedezett virágnak utána olvastam.
Akkor jöttem rá, hogy hazai magokból nem fogok boldogulni, hogy nem elég 50 Ft ért virágmagot venni, hanem meg kell rendelnem Angliából 8000 forintos postaköltséggel a magokat. Azt is megértettem, hogy több ezer magot kell majd megvásárolnom, ahhoz hogy a szükséges pár százhoz hozzáférjek. Így született meg az ötlet, hogy a többletet majd eladom.



Eszter: Nyilván, a magok viszonteladása szükségletből adódott. De van-e benne küldetéstudat is? Rengeteg útmutatót, tanácsot megosztasz az oldaladon és a facebook csoportban. Ültetési naptárral is ellátod a követőidet. Szándékosan nevelsz kertészeket?
Adri: Igen, én ilyen pedagógus szemléletű vagyok, amit én tudok meg akarom másoknak is tanítani. Ha valami jót találok át akarom adni. Általában úttörő dolgokba kezdek, amik nem annyira elterjedtek. Korábban tánctanár voltam, klasszikus indiai táncot tanítottam, amit nem is ismertek az emberek. De én abban nagyon jó vagyok hogy ha valamit szeretek, akkor másokra is ragasztom a lelkesedésemet. Láttam hogy az amerikai termesztők rengetegen vannak, az angolok úgyszintén, de a magyaroknál óriási hiány van. Hogy lehet az hogy Magyarországon senki sem termeszt vágott virágot, nem oszt meg egy cikket vagy egy képet egy csokorról? Közben rábukkantam a Virágos Pagonyra is, meg is látogattam őket kétszer, nekik viszont annyi dolguk van, örülnek ha levegőt vesznek, nincs idő arra is hogy posztolgassanak vagy átadják a tudásukat. A legtöbb termesztő így van evvel. De mivel én egy háziasszony vagyok, aki itthon volt a kisgyermekeivel, nekem belefért az időmbe hogy tanítsak is. Megtanultam hogyan lehet sokféle virágot termeszteni egy kiskertben, s mivel én nem találtam sem irott anyagot sem tanácsadó személyt akitől tanulhattam volna, úgy döntöttem hogy megosztom a tapasztalataimat.



Eszter: Van-e igény Magyarországon a virágmagokra és van-e visszajelzés a forgalmazott virágmagok minősége kapcsán?
Adri: Azt látom hogy van kereslet. Akit érdekelnek a virágok az nagyon hamar túllép a nagybolti kínálaton. Én is azt ültetem amit eladok. Ami nem kel ki két- három próbálkozás után azt kiveszem a kínálatból. Szerencsére ilyen nem nagyon van.
Arra vigyázok hogy az általam forgalmazott virágmagok tükrözzék az esztétikám, az arculatomat. Ha valaki a webshopomban virágmagokat válogat magának, nem tudja azokat úgy társítani, hogy kellemetlen összhatást generáljanak. Mindig bővítem a kínálatot, most például nagyon büszke vagyok rá hogy végre van nálam Cosmos Apricotta, hosszú ideig kerestem. Amit tőlem vásárolhatnak azt nem találják itthon máshol, mint például a barack és lazac árnyalatokat. Igyekszem ugyanazt forgalmazni, mint az angolok meg az amerikaiak, ugyanazokat az információkat magyarul megosztani.

A kis kertészek, akik imadjak a kertjüket “milliókat” költenek rá, örömmel nyitják meg a pénztárcájukat, ha szépet látnak. Ezzel szemben az emberek nem vesznek vágott virágot, esetleg egy csokrot anyák napján, vagy ballagáskor. Alkalmanként tavasszal tulipán csokrot vesznek maguknak a nők. Ennyi az átlagos igény.
Ezen felül esküvőkre vásárolnak még virágot. Tavaly kilenc esküvőt láttam el virággal. Virágkötést is tanultam, tanfolyamot végeztem, voltam virágboltban gyakorlaton, sokat tanultam ott is. Egy évig szombatonként piacra is jártam, de a piac nem a megfelelő közeg az ilyen virágok eladására. Aki különlegesebb csokrot akar, látja online a munkám és megkeres.
Eszter: Vegyszermentesen termeszted a virágokat, ezt nagyon értékelem, számomra is nagyon fontos. De gyakran nekem szegezték már a kérdést, miszerint a virágot nem esszük meg, akkor miért számít hogy használunk-e vegyszert vagy sem. Ezen felül a termés is sokkal gazdagabb, szebb lehetne vegyszerek bevetésével. Te hogyan válaszolnál erre?
Adri: Nem csak az számít hogy mit eszünk meg, ugye ott az ökoszisztéma, a rovarok, a rágcsálók … ha jövőre is szeretnék termeszteni, akkor nem kellene kinyírni mindent, csak azért hogy egy centivel nagyobb legyen a virág. De ma már van ökotechnika is, ott az alga granulátum meg az ásványi törmelék, vagy a hagyományos trágya. Emelett ásás mentesre is próbálok átállni, minden ágyásra hordani új réteg földet meg komposztot és ott nem ásni, ahol nem muszáj. Igyekszek építeni és nem zavargatni a talajt.

A virágokon nincs nálam nagy tét, mert elsősorban a webshopból élek. Ha egy virág tönkremegy az annyira nem érint engem, marad a bogaraknak meg a csokroknak is. Ha a nagy termesztő a vegyszer használatot látja jónak, én megértem, de azért mindenki igyekszik már környezetbarátabb megoldásokat találni.
Eszter: A díjmentesen megosztott virágnaptár és hasznos praktikák mellett tanfolyamokat is elérhetővé tettél, mesélj erről.
Adri: Az első a Magvető Szuperhős tanfolyam, evvel kezdünk, itt megtanítom a magvetést, a következő a Kezdők Vágott Virágoskertje, itt a földbe szórós magokról van szó. Ezt tavaly vettük fel és idén publikáltam.
Ebből a két tanfolyamból nagyon sokat lehet tanulni, ezek online videók, de kérdezni is lehet hozzájuk. De azzal aki rég követ engem, a haladókkal, a Facebook csoportban is rengeteg mindent megosztok, tudást is próbálok mindig adni a magokhoz, hogy mindenkinek sikerélménye legyen, ne csak kiszórja a magot és aztán reménykedjen hogy lesz belőle valami.
Eszter: Hogy néz ki a virágos jövő?
Adri: Rövid távon szeretném bővíteni a tanfolyamokat, lenne majd például egy zinniás tanfolyam meg egy dáliás tanfolyam. Vetési információkat is készítek jelenleg a virágmagokhoz, hogy majd a csomagolásra kerüljenek. De nekem sosincsenek konkrét hosszú távú terveim, mert az életemben a nagy váltásokat sosem láttam előre. Az álmom viszont egy nagy birtok lenne ahol minden virágom – akár ötven féle rózsa meg hortenzia- és még egy arborétum is elfér. El tudnék szórakozni az ültetgetéssel egész életemben.
Találjunk egymásra
Ha ez a beszélgetés felkeltette az érdeklődésed és többet szeretnél megtudni Adriról, itt találod:
Termesztési Zona: Debrecen, Magyarország Weboldal: https://adritancoloviragai.hu/
E-mail: adri@adritancoloviragai.hu Facebook https://www.facebook.com/adritancoloviragai/
Instagram https://www.instagram.com/adritancoloviragai/





