
Közönséges neve: tulipán
Család: liliomfélék (Liliaceae)
Származás: Közép-Ázsia és Törökország
Fényigény: napos, félárnyékos
Képességszint: kezdő kertész
Vágott virág: alkalmas
Szárított virág: nem alkalmas
Illatos: igen, enyhe
Fajta: évelő (hagyma)
Magasság: legfeljebb 50 cm
Ültetés: késő ősz
Szaporítás: hagymáról
Virágzás: kora tavasztól késő tavaszig



Habár tulipánt ösztönösen Hollandiával azonosítjuk, hisz az ország egyik legközkedveltebb és legmutatósabb export-terméke, amely ennek szimbólumává nőtte ki magát, származását tekintve a tulipán Közép-Ázsiában őshonos.
Hollandiában a tulipán öt évszázados történelemre tekint vissza, legelőször a 16. században érkezett az országba. Hamar közkedveltté vált, nem csak háztáji kertekben, de az ipari termelésben is, egy századdal később már jelentősen hozzájárult az ország gazdasági fellendítéséhez és a világ minden tájára exportálták.
A 17. századi „tulipánmánia” idején egyes tulipánhagymák értéke egyenlő volt egy szakmunkás éves bérével vagy akár egy lakóházéval. Ezen mesterségesen magas árak és azt ezt követő túlkínálat a tulipán piac és következetes módon a gazdaság összeomlásához vezetett, számtalan holland állampolgár vagyona vált köddé.
Kevésbé ismert Európában a tény, hogy a tulipánok története, eredeti hazájuk, Törökország, történelmével is szorosan összefonódik. A 18 századi Törökországban, az óriási tulipánkertek beleszövődtek a textil iparba- ruházatba, szőnyegekbe- is de számos művészeti alkotás inspiráció forrásaként is szolgálták. A virág botanikai neve a török „turbán” szóból származik, melyhez a “klasszikus” tulipán forma hasonlít is.



A tulipánokat ősszel ültetik, mert téli álom nélkül egyáltalán nem virágoznak, vagy csak rövid száruk, kisebb viráguk lesz. Vernalizáció hiányában, vagyis olyan éghajlaton ahol a téli hőmérséklet nem elég alacsony ahhoz, hogy a gumót virágzásra ébressze, a hagymákat 8-10 hétig a hűtőszekrényben hűtve „átverhetjük”, mímelve a telet. Számos termelő “előhűtött” gumókat is árul, így biztosítva megoldást a problémára.
A tulipánok több ezer nemesített fajtája között akad kora tavasszal (Purissima, Willem van Oranje), tavasz derekán (Triumph, Darwin) és késő tavasszal virágzó (Queen of Night, Rembrandt, Carnaval de Nice, Angelique, Mount Tacoma, Yellow Pomponette, Yellow Tacoma, Golden Nizza).
A tulipánt vadon is megtaláljuk, ezen fajok nagy része védett növénynek számít. Bár a vadon élő tulipánok kevésbé mutatósak, sokkal életképesebbek, ellenállóbbak és élénkebb színűek is. Általában 5 naptól két hétig virágoznak, az időjárási viszonyoktól függően.



Hogy minél tovább örvendeztessen a vázában is, a tulipánt akkor kell leszedni amikor szirmai már szinesek de még nem bomlottak ki. Szobahőmérsékletű vízbe kell tenni, és kétnaponta kicsit levágni a szárából. Két-három naponta a vizet is cserélni kell. A tulipánok azon kevés virág közé tartoznak, amelyek az után is nőnek hogy levágtuk őket és folyamatosan követik a napot, ezért érdemes napközben a vázát is forgatni.





